Czy wiesz, że masaż może znacząco poprawić samopoczucie w czasie ciąży i po porodzie? Przynosi ulgę w bólu, redukuje stres i wspiera regenerację ciała. Odkryj, jak masaż może pomóc w tym wyjątkowym okresie życia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

4.9

Masaż w ciąży - czy można?

masaz-w-ciazy.jpgBól kręgosłupa, obrzęk nóg, stres i zmęczenie to typowe wyzwania, z jakimi zmagać się muszą przyszłe mamy. W końcu ciąża nie zawsze jest jedynie czasem radosnego oczekiwania, ale często także okresem, gdy dolegliwości mogą znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście wiele z tych problemów można skutecznie złagodzić dzięki specjalistycznemu masażowi. Kiedy warto (i można) wykonać masaż prenatalny? Jakie są jego zalety i przeciwwskazania? Czy masaż tuż po porodzie lub masaż pleców w pierwszym trymestrze ciąży to dobry pomysł? Zapraszamy do lektury!

Zalety masażu dla kobiet w ciąży

Masaż dla kobiet w ciąży jest stworzony specjalnie dla przyszłych mam pragnących bezpiecznie się zrelaksować pod fachową opieką. To połączenie masażu klasycznego z terapeutycznym, dzięki czemu korzystają z niego kobiety doświadczające obrzęków, uczucia ciężkich nóg czy wzmożonego napięcia mięśniowego.

Delikatne głaskanie brzucha i powolne ruchy wzdłuż ciała stanowią doskonały sposób na pielęgnację ciała w okresie ciąży. Masaż relaksacyjny w ciąży uelastycznia tkankę skórną i zapobiega powstawaniu rozstępów, co czyni go szczególnie polecany dla kobiet pragnących zachować piękną sylwetkę po porodzie.

Przyszłe mamy bardzo często mierzą się także z nawracającą rwą kulszową i masaż pleców w ciąży może być niesamowitym ukojeniem. Nie da się ukryć, że zmiana środka ciężkości w czasie ciąży często prowadzi do bólów kręgosłupa, które odpowiednio wykonany masaż może znacząco złagodzić.

Warto pamiętać, że masaż w ciąży nie tylko przynosi odprężenie i relaks przyszłej matce, ale również pozytywnie wpływa na dziecko. Masaż np. poprawia krążenie krwi, co sprzyja lepszemu dotlenieniu tkanek obojga oraz pomaga w redukcji stresu i poprawie ogólnego samopoczucia przyszłej mamy, co jest niezwykle ważne dla zdrowia obu stron.

Kiedy unikać masażu będąc w ciąży?

Chociaż masaż dla ciężarnej przynosi wiele korzyści to są sytuacje, kiedy lepiej go unikać. Przede wszystkim wszelkie procedury wykonywane podczas ciąży zaleca się, by wcześniej zostały omówione z lekarzem prowadzącym. Masaż prenatalny, aby był korzystny dla zdrowia i samopoczucia kobiety, musi być odpowiednio dostosowany do jej aktualnego stanu zdrowia.

Masaż ciążowy nie powinien być wykonywany przy ogólnym złym samopoczuciu. Mdłości, wymioty, zawroty głowy to znak, że lepiej zrezygnować z tego typu relaksu. Wszelkie powikłania ciążowe, cukrzyca ciążowa, nadciśnienie, choroby sercowo-naczyniowe, stany zapalne organizmu oraz silne i nagłe bóle głowy to także istotne przeciwwskazania.

Ponadto masaż w 1. trymestrze ciąży nie powinien być wykonywany, gdyż jest to najbardziej wrażliwy okres, w którym organizm kobiety przechodzi największe zmiany. Jeżeli w poprzedniej ciąży miał miejsce przedwczesny poród lub obecnie istnieje tego typu ryzyko to lepiej unikać masażu dla kobiet.

Na koniec warto dodać, że przeciwwskazaniami do masażu są także wszystkie inne schorzenia lub problemy, które zostaną za takie uznane przez lekarza prowadzącego - tyczy się to również masażu w 3. trymestrze ciąży, czy w dowolnym, innym momencie ciąży.

Masaż po porodzie - kiedy już można?

Masaż a ciąża to temat, który zdecydowanie powinien być poruszony z lekarzem prowadzącym. Nie inaczej jest w przypadku chęci podjęcia się takich aktywności już po rozwiązaniu. W medycynie powszechnie przyjmuje się, że masaż po porodzie powinien być rozważany dopiero po zakończonym połogu (zazwyczaj po upływie 6-8 tygodni od narodzin dziecka).

Korzyści masażu w połogu

Masaż po porodzie to doskonały sposób na ekspresowy powrót do formy. Jest to czas, kiedy ciało kobiety potrzebuje regeneracji po ekstremalnym wysiłku. Masaż tego typu będzie świetnym narzędziem w łagodzeniu bólów pleców, redukcji napięć mięśniowych, które mogą być efektem trudów porodu oraz zmiany postawy ciała w okresie ciąży oraz nieocenionym wsparciem szybszego powrotu do równowagi psychicznej i fizycznej po porodzie. Jak już wiesz, zazwyczaj masaże rozpoczyna się po upływie 6-8 tygodni od narodzin dziecka, ale ostateczną decyzję powinna poprzedzić konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Masaż w połogu - przeciwwskazania

Chociaż masaż poporodowy jest generalnie bezpieczny to istnieją pewne przeciwwskazania. Przede wszystkim mamy z infekcjami, gorączką, problemami z krążeniem lub powikłaniami powinny unikać tego typu masażu kobiet.

Warto natomiast wspomnieć, że regularny masaż w połogu może poprawić krążenie krwi i limfy, co sprzyja redukcji obrzęków, wspomaga proces odprowadzania toksyn z organizmu oraz pozwala młodej mamie znów czuć się dobrze w swojej skórze. Kluczowe jest jednak słuchanie sygnałów wysyłanych przez własne ciało i respektowanie zaleceń medycznych przed przystąpieniem do tego typu działań.

Jaki masaż dla kobiet w ciąży i po porodzie wybrać?

W "TULUM - Masaże Balijskie" znajdziesz masaże dostosowane do potrzeb każdej kobiety - niezależnie od tego, czy jest w ciąży, czy właśnie urodziła. Masaż kobiet w ciąży przygotowuje ciało na to, co je czeka oraz poprawia samopoczucie, redukuje napięcie i dodaje witalności.

W ciąży i po porodzie dobrym wyborem jest również masaż twarzy. Masaż ten pobudza krążenie krwi i przepływ limfy, co powoduje, że twarz staje się wypoczęta, rozluźniona i odzyskuje zdrowy koloryt. Świetnym pomysłem jest także masaż Kobido, czyli intensywny masaż tkanek głębokich, który zapewni m.in. pełny stan odprężenia. Kobiety w ciąży również chcą zadbać o swój wygląd i poczuć się lepiej we własnej skórze, dlatego będzie to idealny wybór.

Z kolei dla różnego rodzaju dolegliwości znakomitym rozwiązaniem będzie refleksologia. Jest to sztuka uzdrawiania poprzez stymulację refleksów zlokalizowanych na stopach. Taki masaż stóp w ciąży to rewelacyjny sposób na łagodzenie obrzęków oraz poprawę ogólnego samopoczucia.

Pamiętaj! Taki masaż możesz również podarować swoim najbliższym. W "TULUM - Masaże Balijskie" oferujemy możliwość zakupu voucherów, które będą doskonałym prezentem dla przyszłych i młodych mam. Taki upominek pozwoli im zrelaksować się, odprężyć i zadbać o swoje zdrowie (i ciało!) w profesjonalnych rękach.

Niezależnie od tego, który masaż wybierzesz dla siebie lub bliskiej Ci osoby, możesz być pewna, że w "TULUM - Masaże Balijskie" znajdziesz doświadczone masażystki i indywidualne podejście. Ciesz się korzyściami, jakie niesie ze sobą masaż w ciąży i po porodzie. Pozwól sobie (lub najbliższym) na chwilę relaksu! Zapraszamy do kontaktu!

Opinie naszych klientów

Liczba opinii: 361
/
4.97
Teresa Niesyto
Teresa Niesyto
14 października 2024
Miejsce cudowne,masaż rewelacja Polecam
Andrzej Niesyto
Andrzej Niesyto
14 października 2024
Cudowny relaks i profesjonalna obsluga,Polecam
Mariusz Łonak
Mariusz Łonak
13 października 2024
Gorąco polecam
Katarzyna Bucka
Katarzyna Bucka
13 października 2024
Gorąco polecam :)