Refleksologia stóp - jak działa na całe ciało?

refleksjologia stópRefleksologia stóp to rodzaj terapeutycznego masażu, który polega na uciskaniu zdefiniowanych punktów na stopach, znanych jako refleksy. Podczas tego rytuału uwalniana jest energia, która stymuluje działanie różnych narządów i przynosi ulgę w przypadku dolegliwości zdrowotnych. Praktyka ta ma swoje źródła w tradycyjnej medycynie chińskiej oraz koncepcji życiowej energii Qi. Według tych przekonań, jeśli przepływ Qi przez ciało zostanie zakłócony (np. przez stres), to może to prowadzić do zachwiania równowagi. Zaburzenia równowagi z kolei mogą objawiać się właśnie różnymi przypadłościami i chorobami. Jak działa refleksoterapia na całe ciało? Jak wygląda tego typu masaż stóp? Zapraszamy do lektury!

Co to jest refleksologia?

Refleksoterapia to sztuka zdrowienia poprzez pobudzanie refleksów znajdujących się na stopach. To także forma terapii i procedura relaksacyjna, w której człowiek jest traktowany jako jedność, oddziałując na jego ciało, duszę i umysł jednocześnie. W trakcie tego zabiegu stymuluje się aż 7000 punktów zakończeń nerwowych, 24 kości i ponad 100 mięśni. To doświadczenie przynosi ulgę zmęczonym stopom i zapewnia ogólne poczucie odprężenia całego ciała.

Poprzez działanie na receptory na stopach, masaże wspierają eliminację toksyn z organizmu, poprawiają jakość snu i łagodzą uczucie ciężkości nóg. Oddziałują także na procesy trawienne, system hormonalny, gruczoły limfatyczne i centralny układ nerwowy. Odpowiednie uciskanie określonych obszarów skutkuje pozytywnym wpływem na cały organizm.

Historia refleksoterapii

Określenie dokładnej daty powstania refleksologii jest trudne, ponieważ ta praktyka wydaje się integralną częścią historii ludzkości. Pierwotnie ludzie stosowali masaż stóp instynktownie. Głównym jednak celem był relaks, odpoczynek oraz polepszenie samopoczucia, nie zaś leczenie. Według ekspertów korzenie refleksologii stóp można odnaleźć około 5000 lat p.n.e. w Chinach. Refleksologia wywodziła się z tradycyjnej chińskiej medycyny, która zakłada, że ciało człowieka składa się z kanałów energetycznych, zwanych meridianami, przez które przepływa energia życiowa. To właśnie wszelkie zaburzenia w przepływie tej energii objawiają się różnymi chorobami i dolegliwościami.

Jednym z pierwszych znanych dowodów na stosowanie refleksologii jest płaskorzeźba znaleziona w egipskiej Sakkarze, pochodząca z grobowca Ankhmabora. Przedstawione są na niej dwie postacie mężczyzn masujących stopy dwóm innym mężczyznom. W epoce nowożytnej pierwsze informacje o refleksoterapii pojawiają się w książce z początków XX wieku, w której zawarte zostały informacje na temat roli poszczególnych punktów na dłoniach w łagodzeniu bólu. Za matkę współczesnej refleksologii uznawana jest Eunice Ingham, która całe swoje życie poświęciła na zgłębienie zagadnienia, za co odpowiadają receptory w stopach i dłoniach oraz jaki jest ich wpływ na różne narządy w organizmie.

Receptory na stopach - mapa

Receptory na stopach to nic innego, jak punkty, które reagują na masaż i wysyłają wiadomości do mózgu, w ten sposób wpływając na różne części ciała. Refleksologia opiera się właśnie na precyzyjnym zrozumieniu relacji między konkretnymi punktami na stopach a odpowiadającymi organami w ciele.

Palce stóp są związane z obszarem głowy i szyi. Jeśli występują problemy związane z tymi obszarami, zaleca się uciskanie odpowiednich punktów na palcach stóp. Np. obszar zwany “kłębem palucha”, znajdujący się tuż pod podstawą dużego palca, odpowiada różnym dolegliwościom w odcinku piersiowym. Są to m.in. choroby serca i płuc. Z kolei większość refleksów związanych z układem pokarmowym znajduje się na łuku stopy. Natomiast receptory odnoszące się do obszaru miednicy są zlokalizowane na pięcie, a obszar w okolicy kostek jest powiązany z narządami płciowymi. Wykonywanie masażu na wewnętrznej stronie stopy, wzdłuż linii od pięty do dużego palca, może korzystnie wpłynąć na całe ciało, ponieważ na tej linii znajduje się refleks związany z kręgosłupem.

Jak masować receptory na stopach? Podczas masażu reflektorycznego na stopach pierwszym krokiem jest delikatne naciskanie poszczególnych punktów za pomocą kciuka przez co najmniej 5 sekund, ale nie dłużej niż 15 sekund. Po tym okresie należy stopniowo zwolnić nacisk. W przypadku masażu profilaktycznego ważna jest kolejność uciskania punktów na stopie. Zazwyczaj rozpoczyna się od refleksów związanych z układem moczowym, a następnie przechodzi się do obszarów odpowiadających za głowę, a dalej receptory związane z żołądkiem, jelitami, wątrobą i trzustką. Na początku, szczególnie dla osób początkujących, pomocna może być mapa receptorów na stopach, aby precyzyjnie znaleźć i działać na odpowiednie miejsca.

Jeżeli nie jest się pewnym, jak wykonać masaż stóp to doskonałym pomysłem będzie oddanie się w ręce profesjonalistów. W salonie 'TULUM–Masaże Balijskie' czekają wykwalifikowane masażystki, które z powodzeniem od lat zajmują się tajskim masażem stóp. Możesz zapisać się na zabieg osobiście lub kupić voucher prezentowy bliskiej osobie. Zapraszamy!

Jak wygląda masaż stóp (zabieg refleksologii)?

Zabieg refleksologii to nie tylko uciskanie określonych punktów (refleksów) na stopach, wpływających na funkcjonowanie obszarów lub narządów, które sprawiają kłopoty, ale również masaż w obszarze łydki, kostki i całej stopy. Masażystka naciska na różne punkty pod różnymi kątami, obejmując zarówno te, które są powiązane z zdrowymi częściami ciała, jak i te, które odpowiadają za przepływ energii do obszarów, które są źródłem bólu lub innych dolegliwości. Taka stymulacja receptorów powoduje sekwencję reakcji, co w efekcie prowadzi do pozytywnych zmian w całym organizmie. Do masażu masażystki używają przede wszystkim kciuków, przemieszczając się po stopach klienta płynnymi i stanowczymi ruchami. Podczas zabiegu można odczuwać różny stopień bólu na poszczególnych punktach nacisku, ale można także całkowicie się zrelaksować (np. odpływając w sen).

Zdaniem specjalistów w dziedzinie refleksoterapii, zmiany na stopie m.in. zmiany koloru, zgrubienia, nierówności czy nagniotki, mogą sygnalizować problemy z funkcjonowaniem organizmu wcześniej niż stają się one odczuwalne. To właśnie dlatego masaż refleksologiczny jest również doskonałą metodą profilaktyczną. Warto zaznaczyć, że efekty refleksologii nie są natychmiastowe. Widoczne rezultaty wymagają czasu, zazwyczaj potrzebnych jest kilka do kilkunastu sesji terapeutycznych, aby je zaobserwować.

Jak działa refleksoterapia na całe ciało?

Zwolennicy refleksoterapii przekonują, że uciskanie, ugniatanie i masowanie receptorów punktów na stopach stymuluje lub ułatwia przepływ energii, co korzystnie wpływa na konkretny układ lub funkcję organizmu. Najważniejsze korzyści refleksologii to m.in.:

  • poprawa krążenia krwi, co zwiększa dostępność tlenu i składników odżywczych dla różnych tkanek;
  • usprawnienie dopływu tlenu i substancji odżywczych do poszczególnych obszarów ciała;
  • pomoc w procesie detoksykacji organizmu, czyli eliminacji szkodliwych substancji;
  • przywrócenie wewnętrznej równowagi organizmu; redukcja napięcia i stresu;
  • eliminacja oznak osłabienia i zmęczenia.

Refleksologia stóp jest także postrzegana jako narzędzie diagnostyczne, które może pomóc w wykryciu problemów zdrowotnych we wczesnym stadium, jeszcze przed pojawieniem się objawów choroby. Chcesz zapisać siebie lub bliską osobę na zabieg? Zapraszamy do kontaktu!

Czy refleksologia stóp jest dla każdego?

Refleksologia jest zalecana przede wszystkim osobom, które doświadczają wysokiego poziomu stresu, są wyczerpane zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie oraz mają trudności z koncentracją i pamięcią lub zmagają się z bólem kręgosłupa, zatok oraz głowy. Masaż tajski stóp polecany jest także osobom cierpiącym na migrenę, bezsenność, z problemami związanymi z układem pokarmowym (np. nadwrażliwość jelit) lub niewłaściwą przemianą materii, zaburzoną równowagą hormonalną oraz obniżoną odpornością. Refleksoterapia stóp stosowana jest także jako skuteczna forma profilaktyki różnych schorzeń. Przeciwwskazaniami do masażu stóp jest m.in. obecność żylaków, choroby zakaźne, grzybica stóp, ostra lub przewlekła infekcja z gorączką, osteoporoza, cukrzyca, owrzodzenia, problemy skórne oraz świeże rany. Ponadto nie zaleca się masowania stóp u kobiet w ciąży.

Jeżeli interesuje Cię masaż stóp to serdecznie zapraszamy do naszego salonu masażu w Mikołowie bądź Sosnowcu.

Opinie naszych klientów

Liczba opinii: 297
/
4.97
Laura Matyjasik
Laura Matyjasik
17 czerwca 2024
Coś wspaniałego. Cudowny masaż balijski :)
Googl ee
Googl ee
16 czerwca 2024
Polacam. Bardzo profesjonalny masaż!
Olga Cieslachowska
Olga Cieslachowska
14 czerwca 2024
Miałam przyjemność skorzystać z masażu balijskiego w Tulum i muszę przyznać, że było to niesamowite doświadczenie. Zabieg wykonany był z najwyższą…
Monika Kalarus
Monika Kalarus
13 czerwca 2024
Razem z meżem byliśmy na masażu balijskim z olejkami aromatycznymi.Jestesmy bardzo zadowoleni z pobytu w Tulum.Mila i ciepła atmosfera miła obsługa i…